Mapa Ceres

NASA opublikowała ostatnio nową mapę topograficzną Ceres. Zawiera ona zatwierdzone niedawno przez Międzynarodową Unię Astronomiczną nazwy lokacji na powierzchni Ceres. Więcej informacji na temat mapy zawiera jej strona opisu.

Tak więc wziąłem tę mapkę i przerobiłem na dodatek do Celestii. Szybka, prosta robota i już możecie oglądać ją w 3D. Wystarczy rozpakować załączony plik zip do katalogu extras Celestii.

Bierzcie i korzystajcie! :)

Imigracja z Afryki

Ostatnimi czasy nasila się problem imigrantów z Afryki przepływających Morze Śródziemne, by znaleźć azyl w Europie. W związku z tym państwa obciążone tym problemem nawołują do solidarności i przejęcia części imigrantów.

Ilu? Czy zdajecie sobie sprawę ze skali problemu? W 2010 roku w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Turcji żyło w sumie 488 mln ludzi. Wg prognoz demograficznych w 2050 będzie ich 774 mln. Jeszcze bardziej dramatycznie wzrośnie liczba ludności a Afryce Subsaharyjskiej – z 831 mln w 2010 do 2075 mln (tak, ponad 2 miliardy) w 2050. Dla porównania: Unia Europejska w 2013 miała 507 mln mieszkańców i liczba ta do 2050 nieco spadnie(więcej…)

Brązowy karzeł zamiast Jowisza

Zastanawialiśmy się ostatnio z kolegą, co by było, gdyby zamiast Jowisza w Układzie Słonecznym znajdował się brązowy karzeł.

Brązowe karły to takie “nieudane gwiazdy”.  Są to ciała niebieskie o masach plasujących je między gwiazdami a planetami-olbrzymami. Ich masy zawierają się w przedziale od 13 do 75-80 mas Jowisza. Zakładając więc najlżejszego możliwego brązowego karła (nie mówimy o najmniejszym bo gazowe olbrzymy i brązowe karły nie różnią się za bardzo rozmiarami – to skutek kompresji gazów, z których się składają, w warunkach dużej grawitacji) – jaki byłby jego wpływ na Układ Słoneczny? W szczególności na Ziemię? (więcej…)

Aktualizacja Lokacji Układu Słonecznego

Zaktualizowałem dziś dodatek Lokacje Układu Słonecznego. W nowej wersji znalazły się rzeczy dodane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną do 28.05.2015. 

Poza dodaniem nowych lokacji, usunąłem również rzeczy, które sprawiały problemy:

  • Asteroidy – bazowa wersja Celestii nie ma niektórych asteroid dla których istnieją nazwane lokacje
  • Puck i Proteusz – brak współrzędnych na stronie IAU, z obrazków ciężko wyczuć, gdzie powinny być te wszystkie kratery

Oprócz tego w tym wydaniu:

  • Nazwy lokacji zawierają znaki Unicode
  • Poprawiłem pozycję krateru Helios na Hyperionie
  • Zrobiłem wyczerpujący plik readme

Zapraszam :)