Imigracja z Afryki

Ostatnimi czasy nasila się problem imigrantów z Afryki przepływających Morze Śródziemne, by znaleźć azyl w Europie. W związku z tym państwa obciążone tym problemem nawołują do solidarności i przejęcia części imigrantów.

Ilu? Czy zdajecie sobie sprawę ze skali problemu? W 2010 roku w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Turcji żyło w sumie 488 mln ludzi. Wg prognoz demograficznych w 2050 będzie ich 774 mln. Jeszcze bardziej dramatycznie wzrośnie liczba ludności a Afryce Subsaharyjskiej – z 831 mln w 2010 do 2075 mln (tak, ponad 2 miliardy) w 2050. Dla porównania: Unia Europejska w 2013 miała 507 mln mieszkańców i liczba ta do 2050 nieco spadnie(więcej…)

Brązowy karzeł zamiast Jowisza

Zastanawialiśmy się ostatnio z kolegą, co by było, gdyby zamiast Jowisza w Układzie Słonecznym znajdował się brązowy karzeł.

Brązowe karły to takie “nieudane gwiazdy”.  Są to ciała niebieskie o masach plasujących je między gwiazdami a planetami-olbrzymami. Ich masy zawierają się w przedziale od 13 do 75-80 mas Jowisza. Zakładając więc najlżejszego możliwego brązowego karła (nie mówimy o najmniejszym bo gazowe olbrzymy i brązowe karły nie różnią się za bardzo rozmiarami – to skutek kompresji gazów, z których się składają, w warunkach dużej grawitacji) – jaki byłby jego wpływ na Układ Słoneczny? W szczególności na Ziemię? (więcej…)

Aktualizacja Lokacji Układu Słonecznego

Zaktualizowałem dziś dodatek Lokacje Układu Słonecznego. W nowej wersji znalazły się rzeczy dodane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną do 28.05.2015. 

Poza dodaniem nowych lokacji, usunąłem również rzeczy, które sprawiały problemy:

  • Asteroidy – bazowa wersja Celestii nie ma niektórych asteroid dla których istnieją nazwane lokacje
  • Puck i Proteusz – brak współrzędnych na stronie IAU, z obrazków ciężko wyczuć, gdzie powinny być te wszystkie kratery

Oprócz tego w tym wydaniu:

  • Nazwy lokacji zawierają znaki Unicode
  • Poprawiłem pozycję krateru Helios na Hyperionie
  • Zrobiłem wyczerpujący plik readme

Zapraszam :)

Krater Forseti na Tytanie

Dziś, 15 kwietnia 2015 roku, Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nazwę “Forseti” dla jednego z tytańskich kraterów.

Jest mi niezmiernie miło, że imię patrona, który użyczył mi ksywki znalazło się na ciele niebieskim – i to nie byle jakim, tylko na moim ulubionym Tytanie!

To już wiem, kiedy będę obchodził imieniny 😉