Curiosity

Życie na Marsie

Niedawno poszła w świat radosna wiadomość: na Marsie jest woda! Zaraz po niej poszła plotka: na Marsie jest życie! Oczywiście zaraz zdementowana, ale wiadomo jak to jest w środowiskach naukowych 😉

Patrzę na to w kontekście kolonizacji Marsa, która (jak już pisałem) byłaby dla nas najlepszą rzeczą od czasu podboju Ameryki. Otóż o ile obecność wody jest oczywiście jak najbardziej pożądana (pożądana byłaby znacznie większa ilość) to już życie niekoniecznie.

Po pierwsze: opóźni ewentualną kolonizację, a nawet misje załogowe. Nie można przecież pozwolić, by drogocenne dla nauki mikroby zostały zanieczyszczone materiałem z Ziemi. Więc dopóki naukowcy nie nasycą swej ciekawości – z ludzi na Marsie nici.

Po drugie: kiedy już ludzie zjawią się na Marsie będą zmuszeni ograniczyć swoje działania i zachować dużą ostrożność, żeby nie zaszkodzić tubylczym mikrobom, a już nie daj Boże wprowadzić ziemskie. Chociaż naukowcy będą chcieli wiedzieć, czy jedne z drugimi mogą się krzyżować.

Po trzecie: nawet kiedy zainstalujemy się na Czerwonej Planecie, wymiana gospodarcza będzie utrudniona, bo przecież nie można dopuścić do tego, żeby zawlec marsjańskie żyjątka na Ziemię.

To wszystko przy założeniu, że tam faktycznie jest życie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *