Archiwum kategorii: Lokacje Układu Słonecznego

Skrypty aktualizujące listę nazw lokacji w Układzie Słonecznym (ponad 15 000 pozycji). Te ostatnie to np. kratery na Księżycu, regiony Marsa czy góry na Wenus.

Celestia: Lokacje w Układzie Słonecznym

Celestia jest trójwymiarowym symulatorem kosmosu, który pozwala na wirtualne latanie po całej Galaktyce i dalej. Jedną z cech programu jest możliwość zaznaczania na powierzchniach ciał niebieskich (planet, księżyców i asteroid) lokacji astrograficznych: kraterów, gór, rozpadlin itd.

Katalog nazw astrograficznych zatwierdzonych przez Międzynarodową Unię Astrograficzną jest utrzymywany na stronach Gazetteer of Planetary Nomenclature – USGS Astrogeology Science Center. Do 5 czerwsca 2015 roku nadano nazwy ponad 15000 lokacjom.

Niestety, ostatnia aktualizacja Celestii miała miejsce w 2011 i w tej chwili jej bazy są już mocno niepełne. Dlatego postanowiłem udostępnić aktualizację, która aktualizuje je do stanu z 5 czerwca 2015. Bazy będą aktualizowane raz na 2-3 miesiące.

Szczegółowe informacje dostępne są w pliku readme.txt zawartym w archiwum z dodatkiem.

Celestia: Aktualizacja lokacji Układu Słonecznego

Zaktualizowałem dziś dodatek Lokacje Układu Słonecznego dla programu Celestia. W nowej wersji znalazły się rzeczy dodane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną do 28.05.2015 (zrzut z Gazetteer of Planetary Nomenclature).

Poza dodaniem nowych lokacji, usunąłem również rzeczy, które sprawiały problemy:

  • Asteroidy – bazowa wersja Celestii nie ma niektórych asteroid dla których istnieją nazwane lokacje
  • Puck i Proteusz – brak współrzędnych na stronie IAU, z obrazków ciężko wyczuć, gdzie powinny być te wszystkie kratery

Oprócz tego w tym wydaniu:

  • Nazwy lokacji zawierają znaki Unicode
  • Poprawiłem pozycję krateru Helios na Hyperionie
  • Zrobiłem wyczerpujący plik readme

Zapraszam 🙂